| Flere

Tæt på DGI's lederuddannelse

DGI's lederuddannelse giver engagerede ledere overskud til at udvikle sig. Mange får blod på tanden til at øge deres frivillige indsats, og for nogle sætter den sig også spor i arbejdslivet. Det viser undersøgelsen "10 år med DGI's lederuddannelse"

Foto: Bent Nielsen, bearbejdet af Dorthe Isager
Afslutning på DGI's lederuddannelse for østjyske ledere i august 2009

10 år med lederuddannelse


Se undersøgelsens resultater, uddybende interviews m.m.

På ti år - fra 2001-2010 - har 902 personer gennemført DGI's lederuddannelse. Men hvad mener de mange ledere egentlig om uddannelsen? Og hvad har den betydet for dem personligt og for deres motivation for frivilligt arbejde?

Det har DGI uddannelsesforum, som står bag lederuddannelsen, ønsket at få et indblik i. Derfor tog DGI uddannelseforum initiativ til en spørgeskemaundersøgelse, som siden er uddybet med interviews blandt udvalgte deltagere.

Ni ud af ti er fortsat frivillige

Undersøgelsen viser blandt andet, at fire ud af ti er frivillige i en landsdelsforening eller et landsudvalg i DGI i dag. Seks ud af ti er frivillige i en lokal forening. Og kun en ud af ti er ikke længere frivillig. 

På de første to årgange, dvs. 2001 og 2002, svarer hele 85 procent, at de fortsat er frivllige, heraf er halvdelen frivillige i DGI, halvdelen er frivillige i en lokal forening, og én ud af fem (eller 23 procent) er frivillige i andre former for frivilligt arbejde. Når det sammen giver over 100 procent, skyldes det, at nogle er frivillig i flere sammenhænge.

De seneste to år - på årgang 2009 og 2010 - er det store flertal, dvs. 8-9 ud af ti,  frivillige i lokale idrætsforeninger. Det hænger sammen med, at uddannelsen i de år især er udbudt til ledere i lokale foreninger.

Undersøgelsen

Foto: Nils Rosenvold, bearbejdet af Dorthe Isager

En uddybning af resultaterne af spørge-skemaundersøgelsen findes i notatet "Evaluering af DGI's lederuddannelse

Andre resultater

Undersøgelsen viser også, at:

• to ud af tre tillægger lederuddannelsen stor betydning for deres interesse for at være/fortsætte med at være frivillig leder. Det skyldes ikke mindst de praktiske redskaber, som uddannelsen giver. Nogle skriver, at uddannelsen både har øget deres motivation for at yde en frivillig indsats og øget kvaliteten af indsatsen.

• lederuddannelsen har størst betydning på det personlige plan, ikke mindst i kraft af øget selvtillid og selvværd. Sekundært har den betydning for deltagernes frivillige indsats og på tredjepladsen følger den erhvervsmæssige indsats. 

• For enkelte har lederuddannelsen ligefrem ført til nyt job i deres civile erhverv. 

Deltagernes mange kommentarer understreger, at lederuddannelsens betydning rækker ud over snæver foreningsfaglig og ledelsesmæssig læring, at den tager afsæt i foreningsarbejde og også er anvendelig på det personlige og erhvervsmæssige plan.

Opdateret 7. november 2011 Af Kirsten Harkjær Larsen

Ejer: Kommunikationsafdelingen